Riga Port City vīzija – Andrejsalā kopīgi radīt pilsētu cilvēkiem

Par Andrejsalā iecerētā attīstības projekta Riga Port Cityvīziju, idejām un plāniem Guntars Gūte sarunājas ar Riga Port City komunikācijas un projektu direktoru Juri Pētersonu. 

Kas ir Riga Port City, un ko tieši plānojat attīstīt Andrejsalā, būtībā nu jau bijušajā Rīgas ostas daļā?

Kāds šobrīd ir projekta attīstības statuss?

Kopš 2019. gada projekta attīstība uzsākusi krietni straujāku virzību, tostarp tādēļ, ka arī Rīgas ostā pārkraušanas procesi tiek novirzīti uz teritorijām tālāk no pilsētas centra. Piemēram, ogļu pārkraušana jau pilnībā ir pārcelta uz Daugavas otru krastu Krievu salā. Noteikti daudzi ir pamanījuši, ka Andrejostas teritorijā jau pilnībā demontētas dzelzceļa sliedes un notiek intensīvi teritorijas sakopšanas darbi, gatavojoties jauno projektu īstenošanai. Šobrīd turpinās detālplānojumā balstīta teritorijas izaugsmes plāna (masterplāna) izstrāde, ko veic izcila un ļoti pieredzējusi starptautisku arhitektu komanda. Tie ir cilvēki ar plašu pieredzi dažādu augstvērtīgu projektu realizācijā daudzās pasaules valstīs, un arī mūsu projektā var just šo pasaules elpu.

Kopumā runa ir par 55 hektāru teritoriju starp Vanšu tiltu un Eksportostu, kas visā garumā robežojas ar Eksporta ielu. Šajā teritorijā esošo nekustamo īpašumu īpašnieki ir apvienojušies vienotā attīstības projektā ar nosaukumu Riga Port City, kura galvenais uzdevums ir salāgot šo dažādo īpašnieku, Rīgas pilsētas un valsts iestāžu intereses. Īpašnieki ir gan privātpersonas, gan juridiskās personas, gan arī valsts un Rīgas pašvaldība.

Tas, kas šajā projektā ir unikāls – šī teritorija ir ļoti liela, gatava attīstībai, tādēļ vēl jo īpaši nozīmīga tieši galvaspilsētas kontekstā. Turklāt būtiski, ka šī pagaidām maz attīstītā teritorija atrodas Daugavas krastā, kas ir salīdzinoši reta situācija kādā Eiropas galvaspilsētā, turklāt tiešā pilsētas centra tuvumā.

Līdz ar to projekta attīstītāji apzinās ļoti lielo atbildību, lai šo 55 hektārus plašo teritoriju attīstītu ar ilgtermiņa skatījumu – lai tā būtu visai sabiedrībai pieejama vieta, kur dzīvot, strādāt un kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku. Projekta komanda rūpīgi plāno šīs teritorijas atgriešanu dzīvei Rīgas centrā.

Nākamie soļi būs atbildes uz jautājumiem – ko un kā tieši realizēsim šāda mēroga teritorijā, un tas patiesībā nav viegls uzdevums, jo vietas ir tiešām ļoti daudz un attiecīgi arī izaicinājumu ir ļoti daudz. Mēs runājam par pilsētu pilsētā, jo jāprojektē ielas, jādomā par dažādu veidu komunikāciju sistēmu izveidi, būtībā jādomā par ļoti daudziem un dažādiem aspektiem, kas viena attīstītāja gadījumā būtu daudz vieglāks uzdevums. Šāda projekta sekmīgai uzsākšanai un īstenošanai ļoti svarīga ir gan pilsētas, gan arī valsts iesaistīšanās visos procesos. Tas, ko jau pašā sākumā, runājot ar ekspertiem, sapratām, – lai attīstītu modernu, cilvēkiem domātu pilsētvidi, to nav iespējams paveikt bez tā sauktajiem enkurobjektiem, kam ir publiski svarīga nozīme, kas spēlē būtisku sociālu un publisku lomu. Tādēļ paralēli citām aktivitātēm meklējam iespējas šāda veida objektus Andrejsalā izveidot. Viens no potenciālajiem objektiem ir Akustiskā koncertzāle, par kuras būvniecības vietu šobrīd ir aktuālas diskusijas.

Plašāku interviju lasiet – https://www.diena.lv/raksts/latvija/riga/riga-port-city-vizija--andrejsala-kopigi-radit-pilsetu-cilvekiem-14268665