Andrejsala. RIBOCA. Baltā nakts

Sestdien, 5. septembra vakarā, no plkst. 20.00 līdz pusnaktij RIBOCA2 Mūsdienu kultūras foruma “Baltās nakts” baudītājus aicinās doties naksnīgā laikmetīgās mākslas pieredzējumā, ierasto izstāžu apmeklējumu veidu aizstājot ar meditatīvu pastaigu, ielūkojoties nākotnes pareģojumos, kas atklājas zirnekļu tīklos, un ļaujoties klejojumiem skaņu ainavās.

Sestdienas vakars ikvienam sniegs unikālu iespēju nokļūt Andrejsalas teritorijā, kas publikai iepriekš bijusi slēgta, un muzikālās programmas pavadībā iepazīt vai nakts aizsegā no jauna atklāt RIBOCA2 izstādi viss reizē zied, kas būs pieejama apmeklētājiem vien līdz 13. septembrim. Otrās biennāles kuratore Rebeka Lamarša-Vadela aicina apmeklētājus gan burtiskā, gan metaforiskā veidā iepazīt atklājumus, ‘ļaujoties “valdzinājuma atjaunojumam”, kas, kā uzsver kuratore: “(..)ir par iespēju ieklausīties visdažādākajās balsīs, kas skan mums visapkārt, un cenšanos atrast harmoniju šajā korī.” 

Sperot pirmos soļus mākslas darbu apdzīvotajā, industriālo ritmu piesātinātajā Andrejsalas teritorijā, apmeklētājus laikmetīgās mākslas pieredzējumā ievadīs kas vizuāli atpazīstams. Pirmajā brīdī asociējot redzēto ar reklāmas stendiem, tajos dzejas grafiskā formātā izkārtotie vārdi ātri vien atvairīs domas par mēģinājumiem ko pārdot vai reklamēt. Taču ne velti darba iecerei izvēlēts šāds fiziskais veidols - Hannas Lipardes dzejoļi, kas kopā veido mākslas projektu “Bezkontakta”, kā prologs ieved skatītāju izstādē un sagatavo pārdomām par kapitālisma kodu, patērētājsabiedrības ieradumiem un savstarpējo attiecību mijiedarbību, izmantojot valodu kā izejas punktu. Māksliniece uzskata, ka nesenie notikumi tikai padziļinājuši mūsu pieaugošo personiskā kontakta zudumu: “Ziņu sūtīšana un rakstīšana ir kļuvusi par galveno mūsdienu cilvēku saziņas veidu, reizēm pat aizvietojot pašas attiecības, gluži kā mākslīgā sirds. Bez tam veselības riski, kas saistīti ar neseno COVID-19 vīrusa straujo izplatību, ir radījuši vēl lielākas bailes no reāla fiziska, cilvēciska kontakta, iznīcinot rokasspiedienus, gaisa skūpstus vai jebkādas novecojušas idejas par savas ādas piespiešanu otra cilvēka ādai.” 

Jauniem atklājumiem un nākotnes pareģojumiem nodoties aicinās Tomasa Saraseno plakātu sērija “Arachnomancy”, kas ir veltījums visu dzīvo un nedzīvo savstarpējai saistībai. Lepupielādējot projekta ietvaros īpaši izveidoto aplikāciju Arachnomancy, ikvienam tās lietotājam ir iespēja ne vien palūkoties nākotnē, iepazīstot zīlēšanas prakses, kurās izmantotas zirnekļu pareģošanas spējas, bet arī iesaistīties kolektīvā cīņā pret zirnekļu izmiršanu. Ikkatrs apmeklētājs var piedalīties šajā procesā, tos fotografējot un fiksējot to atrašanās vietas un tādejādi arī sniedzot savu ieguldījumu kolektīvajā projektā Mapping Against Extinction.

Iegrimstot Andrejsalas atmosfēriskajā vidē un nesteidzīgā pastaigā, no nākotnes atpakaļ pagātnē aizvedīs Līnas Lapelītes un Manta Petraiša instalācija “Straumes” pie biennāles galvenās ēkas. 2000 priežu baļķi, kas sastājušies iespaidīgā, peldošā salā, vēl pagājušajā gadsimtā būtu atpazīstams skats, taču šodien ar to netiktu saistīts kāds pratisks izskaidrojums. Ar atsauci uz reiz tik saprotamo, bet nu izzudušo baļķu pludināšanu, mākslinieki reflektē par attiecībām, ideoloģijām un jutīgajām tēmām, kuras saistītas ar Rīgas gadsimtiem ilgo līdzdalību mežrūpniecībā, piešķirot jaunas noskaņas peldošajām liecībām par cilvēku agrākajām attiecībām ar vidi. 

Savukārt Ostas ēkā ikvienam būs unikāla iespēja atstāt redzamu liecību par savu dalību mākslas projektā, ar savu zīmējumu piedaloties Pavela Althamera instalācijas “Zīmētāju kongress” veidošanā. Instalācija, kas reiz aizsākusies ar tukšu telpu izstādes norises vietā un mākslinieka veidotu spirāles zīmējumu, laika nogrieznī turpina mainīt savu saturu. Projekta pamatā ir vēlme veidot emocionālās saites starp svešiniekiem un radīt empātijai, attiecību veidošanai draudzīgu un diskusijām atvērtu vidi, kurā kolektīvā darbība savā nozīmīgumā pārspēj indivīdu.

Savukārt muzikālos ceļojumos Ostas ēkā plkst. 20.00 atklās laikmetīgās kultūras platformas un interneta radio “Tīrkultūra” veidotāji un plkst. 22.00 skaņu ainavā ar koncertu-performanci turpinās vest komponistu apvienība “Spiralis”.

Papildus atsevišķu mākslas projektu iepazīšanai RIBOCA2 organizētāji aicina nepalaist garām nelielas, taču saturiski vērtīgas tūres mākslas vēstnešu pavadībā pa visiem Ostas ēkas stāviem, kas plānotas no plkst. 20.00 – 23.00. Vietu skaits tūrēs ir ierobežots, pieteikšanās notiks uz vietas.

Šajos apstākļos īpaši ievērojot sociālu atbildību un sekojot līdzi drošai distancei, RIBOCA2 izstādes teritorijā tiks regulēts arī apmeklētāju skaits - vienlaicīgi teritorijā nevarēs atrasties ne vairāk kā 500 apmeklētāju. Ņemot vērā izstādes industriālo vidi, organizatori aicina izvēlēties ērtu apģērbu un apavus.
Kā jau ziņots iepriekš, mākslas notikumu kartē iezīmējot vēl nepieredzētu pieturpunktu, šajā sarežģītajā laikā, kad pasaule turpina piedzīvot starptautisku mākslas notikumu atcelšanu, RIBOCA2 viss reizē zied visu paaudžu apmeklētājiem atklājas savdabīgā un uz klātesamību aicinošā laikmetīgās mākslas pieredzē, kuru iespējams piedzīvot Andrejsalā no 20. augusta, līdz 13. septembrim. RIBOCA2 projektu veido izstāde, kas risināta kā daudzslāņaina, vēstījumu piesātināta  pieredze, un tā noslēgsies ar pilnmetrāžas filmu. Kuratores Rebekas Lamaršas-Vadelas un līdzrežisora Dāvja Sīmaņa veidotā filma savu pirmizrādi piedzīvos 2021.gada sākumā.